Abby Ellin 9. dubna 2021 Je COVID-19 důvodem, proč vám vypadávají vlasy

Od Serena Marshall 21. dubna 2021

Studie ukazuje některé vitamíny a doplňky související se sníženým rizikem COVID-19 u žen

Nechoďte ještě do lékárny, abyste si udělali zásoby – data průzkumu nejsou zdaleka průkazná, říká výzkumný tým.

Od Carmen Chai 20. dubna 2021

Očkovaní proti COVID-19, ale stále nervózní? Nejsi sám

Cítíte se na hraně i poté, co jste dostali vakcínu proti COVID-19? Odborníci tvrdí, že je to přirozené. Zde je důvod – a co s tím dělat.

Od Kaitlin Sullivan 16. dubna 2021

Proč ženy X. generace během pandemie dobře nespaly

Gen Xer Ada Calhoun napsal knihu o tom, proč mnoho žen jako ona má tendenci čelit jedinečné krizi středního věku. Poté přišla globální pandemie. Zde je její pohled na to, jak. . .

Od Abby Ellin 9. dubna 2021

Je COVID-19 důvodem, proč vám vypadávají vlasy?

Pokud zjistíte, že shazujete vlákna, může být na vině stres z COVID.

Od Jessicy Migala, 30. března 2021 «

Vyvarování se potravin, jako jsou párky v rohlíku, klíčky a meloun v obchodě, vám může pomoci vyhnout se listerii. iStock; Alamy; iStock

Nejprve dobrá zpráva: Rozšířená ohniska listerie jsou neobvyklá. Zvláště pokud jde o velká vícestupňová ohniska – druh, který vytváří národní zprávy a jsou spojeny s konkrétním potravinářským výrobkem – může být v daném roce pouze jeden nebo dva. (1)

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je vládní organizace, která má přehled o infekcích spojených s listerií, a její nejnovější celorepubliková data pocházejí z roku 2016. V tomto roce došlo ke dvěma víceúrovňovým vypuknutím listerie, která měla za následek 15 nemocí a tři úmrtí . (1) Podle více odhadů CDC trpí v daném roce méně než tři z každého milionu Američanů infekcí listerií. (2)

SOUVISEJÍCÍ: Jak sekvence DNA mění sledování vypuknutí Listerie

Ale přestože jsou velká ohniska vzácná, listerióza (lékařský termín pro infekci listerií) je stále třetí hlavní příčinou úmrtí na otravu jídlem ve Spojených státech. Listeria onemocní zhruba 1600 lidmi ročně – 260 z nich na následky infekce zemře, říká Jennifer Hunter, MPH, DrPH, epidemiologka z CDC.

Také velká většina infekcí listerií pravděpodobně není hlášena. (3) Důvodem je, že bakterie rodu Listeria mají u zdravých dospělých obvykle jen mírné symptomy GI – jako je bolest žaludku nebo průjem. (4)

To není případ těhotných žen, seniorů nebo kohokoli s oslabeným imunitním systémem. Všechny tyto „rizikové“ skupiny mohou mít život ohrožující komplikace v důsledku infekce listerií. (4)

Tato klíčová fakta o tom, jak snížit riziko šíření nebo nákazy listerií, vám mohou pomoci zajistit sebe i ostatní v bezpečí.

Některá jídla pravděpodobně kontaminují Listeria než ostatní

«Dříve to bylo tak, že ohniska listeriózy souviselo s konzumací lahůdek a párků v rohlíku,» říká Linda Harris, PhD, vedoucí katedry a specialistka na mikrobiologii potravin na Kalifornské univerzitě v Davisu. Ačkoli tato ohniska nebyla nikdy běžná, některé výzkumy odhadovaly, že 20 procent lidí infikovaných listerií zachytilo bakterie z uzenin, neohřátých párků v rohlíku nebo nedovařeného masa. (3)

Obavy z Listeria způsobily, že masný průmysl změnil způsob zpracování a balení svých produktů, aby se zabránilo kontaminaci. Toto úsilí se vyplatilo. Podle záznamů CDC jsou nyní vícestátní ohniska listerie velmi vzácné. (5)

V nedávné době se rozsáhlá ohniska listerií obvykle objevovala v mléčných výrobcích (včetně zmrzliny a měkkých sýrů) a v produktech (abychom jmenovali alespoň některé-cantaloupe, klíčky a celer). (4)

Navzdory ohniskům, která se vyskytla, věda stále říká, že potravinové produkty na živočišné bázi-zejména nepasterizované nebo mléčné a masné výrobky „připravené ke konzumaci“-zřejmě nesou vyšší riziko kontaminace listerií než jiné potraviny. (3)

Zde pomáhá zrekapitulovat, jak se bakterie listerie šíří v potravinách. Bakterie Listeria mohou žít v mnoha potravinách, ale ne v množství, které by člověku nutně udělalo špatně. (6) Časem však mohou bakterie růst, pokud jsou ponechány ve správném prostředí. (7) A čím více bakterií je v potravině, tím větší je riziko infekce člověka.

Harris říká, že vaření jídla zabíjí listerie, ale (na rozdíl od jiných bakterií) chlazení nemusí nutně zabíjet listerii nebo ji zastavit v růstu.

To je důvod, proč se mléčné a masné výrobky připravené k jídlu-věci, které nejsou vařené nebo ohřívané a mají tendenci sedět v našich chladničkách týdny-zdají být běžným zdrojem infekcí spojených s listerií. (3)

Potraviny, kterým je třeba se vyhnout, aby se zabránilo infekci Listeria

Pravděpodobně jste již získali několik důležitých tipů, jak se vyhnout Listeria monocytogenes, což je druh bakterie listeria, který lidem způsobuje zdravotní problémy.

Měkké a syrové sýry

«Vyhněte se jídlu s vyšším rizikem, jako jsou měkké a syrové sýry,» říká Harris. Hunter CDC souhlasí a jako zvláště rizikové uvádí nepasterizované mléčné výrobky – zejména sýry queso fresco. U měkkých sýrů vyrobených z nepasterizovaného mléka může být až 160krát větší pravděpodobnost, že budou v sobě bakterie Listeria monocytogenes uchovávat bakterie. (7)

Klíčky

Harris i Hunter také zmiňují surové klíčky jako zdroj obav. Klíčky vyžadují k růstu teplé a vlhké podmínky. V těchto prostředích se také daří bakteriím Listeria, což zvyšuje pravděpodobnost kontaminace klíčků listerií. (7) Klíčky také obvykle nejsou uvařené, což by jinak zabíjelo škodlivé bakterie. Zvláště při jídle nebo při nákupu předem připravených potravin se vyhýbejte klíčkům nebo požádejte server, aby jimi nezdobil vaše jídlo. (7)

Deli maso a párky v rohlíku

Pokud jde o masné výrobky, lahůdky a párky v rohlíku jsou více než jiné potraviny kontaminovány listerií. Totéž platí pro sušené klobásy, balené uzeniny a masné výrobky, které nevyžadují zahřívání ani vaření. (8) CDC doporučuje, aby se lidé s vysokým rizikem infekce listerií těmto potravinám zcela vyhýbali. U zdravých dospělých by tyto masné výrobky měly být skladovány neotevřené déle než dva týdny – a spotřebovány do tří až pěti dnů po jejich otevření. (8)

Meloun a uzené mořské plody v obchodě

Rizikový je také meloun v obchodě a uzené výrobky z mořských plodů, kterým se pravděpodobně vyplatí vyhnout se lidem s vysokým rizikem listeriózy. (9)

Nejčastější viníci alimentárních chorob

Víte, která jídla nejpravděpodobněji šíří infekci?

Prezentace

Více způsobů, jak se vyhnout Listerii

Harris také doporučuje dodržovat „správné postupy při zacházení s potravinami. «Udržujte kuchyňské a kuchyňské náčiní čisté a řádně chladte a skladujte potraviny.» Nenechávejte vařená nebo krájená jídla sedět při pokojové teplotě, pokud je nejíte, říká. (Bakterie Listeria rostou při pokojové teplotě mnohem rychleji, než jsou schopné růst při teplotách v chladničce.)

SOUVISEJÍCÍ: Pravidla pro bezpečnost potravin od FDA

A mějte se na pozoru před menšími ohnisky listerie, které nejsou hlášeny ve zprávách. Velká ohniska listerie mají tendenci dělat titulky, zatímco malá nebo místní ohniska nemusí. Chcete-li mít přehled o jakýchkoli zdravotních problémech souvisejících s potravinami ve vaší oblasti, ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb USA nabízí informace o všech odvoláních na potraviny a zdravotních problémech v Foodsafety. vláda. Tam se můžete přihlásit k odběru automatických upozornění na obavy z listérie ve vaší oblasti.

Je také dobré mít na paměti, že ohniska listerií jsou vzácné. Pokud ale nevěnujete pozornost nebo se vyhýbáte rizikovým jídlům, můžete být v nebezpečí – zvláště pokud jste těhotná, starší než 65 let nebo máte oslabený imunitní systém.

SOUVISEJÍCÍ: Proč může být Listeria tak riskantní pro ženy, které jsou těhotné

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o trávení!

Redakční zdroje a ověřování faktů

Národní systém hlášení ohnisek. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). 27. listopadu 2017. Vitální znaky: VS Recept na infografiku bezpečnosti potravin. CDC. 4. června 2013. Allerberger F, Wagner M. Listerióza: Oživující se infekce přenášená potravinami. Klinická mikrobiologie a infekce. Leden 2010. Prevence Listerie: Meloun. CDC. 30. srpna 2018. Listeria Outbreaks. CDC. 21. listopadu 2018. Ooi ST, Lorber B. Gastroenteritida způsobená Listeria Monocytogenes. Klinické infekční nemoci. Květen 2005. Prevence Listeria: Queso a měkké sýry. CDC. 30. srpna 2018. Prevence Listerie: Surové klíčky. CDC. 30. srpna 2018. Prevence Listerie: párky v rohlíku, paštiky, obědové maso, uzeniny. CDC. 30. srpna 2018. Ukázat méně

Nejnovější v Listerii

Listeria Outbreak souvisí s Deli Meat

Případy – identifikované v Massachusetts, New Yorku a na Floridě – byly většinou mezi staršími lidmi. CDC musí ještě určit přesné kontaminované produkty. . .

Od Don Rauf 26. října 2020

Je bezpečné obejmout se v částečně očkovaném světě?

Možná jste své rodiče nebo prarodiče neobjali už více než rok. Je bezpečné jít na mačkání, pokud jsou všichni očkováni proti COVID-19. . .

Od Becky Upham 28. dubna 2021

Pandemie zhoršuje problémy duševního zdraví u Američanů s nedostatkem potravin

Počet domácností, které bojují s potravinovou nedostatečností, ve Spojených státech poklesl, ale během pandemie se vrátil na úroveň velké recese. . .

Zachary Smith, 26. dubna 2021

Sledujte Vax: Kupující Pozor: Bojujte s očkováním proti COVID-19

Vakcíny jsou ve Spojených státech zdarma, ale to nezabrání špatným hercům ve snaze přesvědčit vás o opaku.

Od Serena Marshall 22. dubna 2021

Sledujte Vax: Zažívají ženy COVID-19 a vakcíny odlišně od mužů?

Ženy byly obzvláště silně zasaženy samotným virem a vedlejšími účinky očkování.

Od Serena Marshall 22. dubna 2021

Sledujte Vax: Porozumění důvodům váhavosti očkování proti COVID-19

Proč se někteří lidé zdráhají vyhrnout si rukávy a co je špatného na tom, když chtějí být plně informováni?

Od Serena Marshall 21. dubna 2021

Studie ukazuje některé vitamíny a doplňky související se sníženým rizikem COVID-19 u žen

Nechoďte ještě do lékárny, abyste si udělali zásoby – data průzkumu nejsou zdaleka průkazná, říká výzkumný tým.

Od Carmen Chai 20. dubna 2021

Očkovaní proti COVID-19, ale stále nervózní? Nejsi sám

Cítíte se na hraně i poté, co jste dostali vakcínu proti COVID-19? Odborníci tvrdí, že je to přirozené. Zde je důvod – a co s tím dělat.

Od Kaitlin Sullivan 16. dubna 2021

Proč ženy X. generace během pandemie dobře nespaly

Gen Xer Ada Calhoun napsal knihu o tom, proč mnoho žen jako ona má tendenci čelit jedinečné krizi středního věku. Poté přišla globální pandemie. Zde je její pohled na to, jak. . .

Od Abby Ellin 9. dubna 2021

Je COVID-19 důvodem, proč vám vypadávají vlasy?

Pokud zjistíte, že shazujete vlákna, může být na vině stres z COVID.

Od Jessicy Migala, 30. března 2021 «

Listeria je vlastně docela běžná rodina bakterií. Jeden specifický kmen způsobuje listeriózu (nebo infekci listerií). iStock; Alamy

Čas od času slyšíte o vypuknutí listerie. V té době jste si pravděpodobně říkali, co je to listeria a jak to dělá lidi nemocnými?

Experti především upozorňují, že název listeria, i když je přesný, není pro tyto ohniska příliš přesný výraz. Listeria je název společné rodiny bakterií, která se objevuje téměř všude – včetně potravin, vody, půdy a lidských střev. (1) Ne všechny tyto bakterie listerie způsobují lidem újmu.

Druhy bakterií, které mohou způsobit infekci Listeria

Druhy listerií běžně spojených s kontaminací a chorobami potravin se nazývají Listeria monocytogenes. Tento druh je „patogenní“, což znamená, že má potenciál infikovat lidi a způsobit jim onemocnění, říká Linda Harris, PhD, vedoucí katedry a specialista na mikrobiologii potravin na Kalifornské univerzitě v Davisu.

«Je to určitě sústo,» říká doktor Harris o jménu Listeria monocytogenes, které je často zkráceno jako L. monocytogenes nebo jednoduše LM.

Co je zvláštního na LM? Na rozdíl od neškodných kmenů Listerie má LM geny, které jí umožňují proniknout do lidských epiteliálních buněk (těch, které tvoří bariéry orgánů našich těl) a proklouznout stěnami střev, kde pak může způsobit infekci, vysvětluje Janet Donaldson, PhD, profesor buněčné a molekulární biologie na University of Southern Mississippi.

Je také důležité si uvědomit, že nemoc způsobená LM se ve skutečnosti nazývá „listerióza“. «Takže zatímco člověk může být vystaven nebo infikován bakteriemi listerie, výsledná infekce se nazývá listerióza.» (2)

Odkud pocházejí bakterie Listeria a jak dělají lidi nemocnými

Bakterie Listeria mohou prospívat v mnoha různých prostředích. Ale bakterie Listeria monocytogenes, které mohou způsobit listeriózu, se obvykle dostávají do lidí prostřednictvím kontaminovaných potravin, říká doktor Donaldson. Konkrétně potraviny živočišného původu, jako je maso nebo mléčné výrobky-a v menší míře tepelně neupravená zelenina nebo ovoce-bývají druhy potravin, ve kterých se LM objevuje. (3)

SOUVISEJÍCÍ: Nejčastější viníci alimentární choroby

Není vždy jasné, jak a proč L. monocytogenes kontaminuje některé potraviny, ale jiné ne. Bakterie LM je složitá a přítomnost jiných typů mikroorganismů ji může podporovat a odrazovat od jejího šíření. (4) Odborníci však vědí, že vaření nebo ohřívání jídla zabíjí Listeria monocytogenes. Není tedy překvapením, že tepelně neupravené nebo „připravené k jídlu“ potraviny nejpravděpodobněji uchovávají škodlivé bakterie LM, říká Harris.

To, jak někdo onemocní po jídle kontaminovaném bakterií Listeria monocytogenes (nebo jinak vystavené bakteriím), závisí na závažnosti infekce. Listerióza je považována za „neinvazivní gastrointestinální listeriózu“, pokud infekce zůstává v gastrointestinálním traktu člověka. Tento typ je obecně mírnější a způsobuje běžné příznaky, jako je bolest žaludku a průjem. (5) Závažnější případy jsou známé jako „invazivní listerióza“, kdy infekce uniká ze střeva a dostává se do krevního oběhu člověka, kde způsobuje mnohem závažnější reakci – včetně otravy krve, meningitidy a někdy i smrti.

SOUVISEJÍCÍ: Jak zabránit infekci Listeria

Zhruba každý pátý případ závažnějšího typu infekce, invazivní listeriózy, je podle CDC smrtelný. (6)

Většina případů infekce Listerií není spojena s velkými ohnisky

Stojí za to zdůraznit, že malá populace bakterií LM nepravděpodobně způsobí onemocnění lidí. (1) Zatímco Harris keto diet v lékárně říká, že tyto bakterie mohou přežít a šířit se, i když jsou zmrazené nebo chlazené, trvá to, než se rozmnoží v množství, které může způsobit onemocnění. To znamená, že potraviny, které už nějakou dobu sedí – buď na vaší pracovní desce, nebo v ledničce – mají větší pravděpodobnost než čerstvé potraviny, které obsahují LM (a dostatečně velké, aby vám bylo špatně).

Zprávy dělají velká ohniska listerií a obvykle jsou spojena s konkrétními potravinami, které byly nějakým způsobem kontaminovány během výroby, skladování nebo přepravy. Podle epidemiologického výzkumu je ale většina případů listeriózy označována jako „sporadická“-což znamená, že jde o jednorázové případy, které nejsou spojeny s větším výskytem ohniska nebo kontaminace potravin. (5)